Krótki rys historyczny

Sport odgrywał w Powiecie Starogardzkim zawsze bardzo ważną rolę. Starogard i jego okolice słyną nie tylko z jezior, lasów i grzybów w nich rosnących, ale również z wielkich prawie, że magicznych nazwisk sportowców. Bo któż nie zna w Polsce Andrzeja Grubby, Kazimierza Deyny czy Pawła Papke?

Warto przynajmniej na chwilę wrócić do roku 1863. W tym to właśnie roku powstało Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Ogniowej Mieszczan i  Gimnastyków w Starogardzie. Organizacja ta miała swoją siedzibę w „Strzelnicy”, gdzie była wspinalnia (wieża ćwiczeń), teren do ćwiczeń szkolnych, bojowych oraz gimnastycznych. Następnie powstały: Towarzystwo Gimnastyczne „SOKÓŁ:, Starogardzki Klub Sportowy(1926 r) oraz  Koło Cyklistów „ORZEŁ”.

Za pierwszego w historii „sportowca” powiatu starogardzkiego można uznać Króla Jana III Sobieskiego, mającego zresztą ścisłe związki z Kociewiem (w latach 1667-96 był między innymi Starostą Gniewskim).

krotki-rys-historyczny-3843.jpg

 

Jan III był wielkim miłośnikiem jazdy konnej oraz wybornym strzelcem, członkiem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. W 1677 roku brał udział w strzelaniu do kura w Skarszewach, zorganizowanego przez miejscowe bractwa kurkowe pod wezwaniem św. Jana. W dniu 24 września 1678 roku nadał królewski przywilej Bractwu Kurkowemu w Starogardzie. Wczasy rodzinne najczęściej spędzał w malowniczym Opaleniu.

Historia sportu w Powiecie Starogardzkim związana jest także z postacią wybitnego Polaka – Papieża Jana Pawła II.  

krotki-rys-historyczny-3844.jpg

Dwa lata przed swoimi święceniami na Biskupa wraz z grupą przyjaciół brał udział w dniach 19-29 lipca 1956 roku w spływie kajakowym Kociewską rzeką Wdą. Na pamiątkę tego wydarzenia UKS „WDA” w Czarnej Wodzie wspólnie z Kurią Biskupią w Pelplinie od 1999 roku organizuje bardzo popularny spływ kajakowy „Śladami Jana Pawła II”. W maju 2002 roku odsłonięto pamiątkowy głaz wysokości 1,5 m z wykutym wizerunkiem Papieża i napisem „Pamięci Wodnego Szlaku Ks. Karola Wojtyły, 20-21.07.1956 Czarna Woda”.